Cizrna – zdravá luštěnina s všestranným využitím
Cizrna je chutná luštěnina s univerzálním využitím, která u nás zatím nepatří k úplně nejrozšířenějším. Je to ale škoda, její přínos pro zdraví je totiž veliký.

By: Whitney
Cizrně se také říká římský hrách. Existují dva druhy cizrny, jeden má semena menší a tmavá, druhý zase větší a smetanové barvy. Pro zdravou výživu je velmi vhodná. Je přirozeně bezlepková, což jí dává ještě širší možnosti využití. Ve výživě může dobře nahradit výrobky z obilovin. Hodí se pro těhotné ženy nebo malé děti, ocení ji samozřejmě i vegani nebo vegetariáni díky obsahu výživových látek.
Cizrna je bohatá na energii, bílkoviny, vlákninu, sacharidy a antioxidanty. Má vysoký obsah esenciální aminokyseliny lysinu a nenasycené mastné kyseliny linolové. Nechybí vitamíny a minerály, především vitamín B, vápník, železo a kyselina listová.
Podobně jako u většiny luštěnin, nevýhodou může být obsah antinutričních látek, které omezují stravitelnost. Jejich působení ale snížíme namáčením semen před zpracováním a také tepelnou úpravou.
Tato luštěnina má příjemnou oříškovou chuť a všestranné využití.
Lze ji přidávat téměř do všeho, a existuje i cizrnová mouka, která se ze semen vyrábí jejich extruzí.
Cizrna se skvěle kombinuje s masem. Použít ji lze i do zeleninových salátů. Cizrnovou mouku využijeme místo klasické mouky, a to na zahušťování pokrmů, přípravu kaší, jako základ těst, polévek a pomazánek.
Jak si připravit hummus
Známým pokrmem s obsahem cizrny je hummus. Jedná se o tradiční arabskou pochoutku, dnes oblíbenou i u nás. Má specifickou chuť, někdo ji miluje, jinému zase příliš nechutná. Je to podobné, jako třeba s olivami. Hummus je pomazánka z vařené cizrny, sezamové pasty (tahini), olivového oleje, česneku, soli, římského kmínu a citronové šťávy. Nemusí mít využití jen jako pomazánka, dá se konzumovat i jako dip nebo příloha. Výborně chutná se syrovou zeleninou, pečivem, saláty nebo grilovaným masem. Konzumovat se dá teplý i vychlazený. Receptur na hummus je mnoho, určitě stojí za vyzkoušení.
Jak si připravit hummus doma? Přes noc si namočíme 250 gramů cizrny, a druhý den ji uvaříme do měkka. Poté většinu vody slijeme, přidáme 160 gramů tahini pasty, 5 lžic olivového oleje, 1 lžičku římského kmínu, 2 stroužky česneku, sůl dle chuti a 3 lžíce citronové šťávy. Vše rozmixujeme. Receptů je ale mnoho. Některé obsahují i přísady jako papriku nebo jogurt. Pomazánka je plná tuků, i když zdraví prospěšných. Z receptu lze vynechat olej, nebo jeho množství zredukovat.