Cvičení s gumou se hodí na posílení a protažení celého těla

Guma na cvičení dokáže hotové zázraky. Cvičení s gumou bylo nejprve využíváno při rehabilitacích, postupně obliba této pomůcky rostla a dnes je poměrně běžná pro klasické cvičení. Velkou výhodou je její skladnost, nenáročnost gumy na prostor a rovněž finanční nenáročnost. Cvičební guma, jiným názvem Thera band, je vhodná pro lidi každého věku, tedy i děti a seniory.

Jak taková guma na cvičení vypadá?

Jde o širokou latexovou stuhu, která se vyrábí v různých délkách a tuhostech. Některé jsou silnější a kladou větší odpor. Každý si tak může vybrat gumu, která mu bude v danou chvíli pro cvičení vyhovovat.

—Velký výběr sportovní výživy—

Sílu zátěže poznáme podle barvy gumy

Značení je následující:

  • Žlutá: malý odpor při roztažení, vhodná zejména pro malé děti a seniory
  • Zelená: lehká obtížnost, především pro ženy, nejčastěji používaná
  • Červená: střední obtížnost, je určena pro muže a zdatnější ženy
  • Modrá: těžká obtížnost, pro pokročilé
  • Černá: velmi těžká obtížnost, často ji využívají profesionální sportovci

Výběr gumy je zásadní, je třeba přizpůsobit jej vaší zdatnosti a zdravotnímu stavu. Raději začněte s gumou o menším odporu a postupně se propracujte výše.

7 dní ZDARMA v ženském fitness Contours

K čemu je cvičení vhodné?

Cvičení s gumou posiluje trup, výborné jsou cviky na břišní a zádové svaly. S cvičení gumou se ale dají procvičit všechny problematické partie, například hýždě, ruce a nohy. Cvičení by mělo probíhat v pomalejším tempu, je to efektivnější a nedojde k namožení svalstva.

— Podívejte se na 4 rady jak cvičit doma pro zdraví

Existuje opravdu velké množství cviků. Pro požadovaný efekt se doporučuje velký počet opakování, nejlépe 30 až 40, mezi sériemi, kterých je 3 až 5, si odpočiňte. Guma se hodí na cvičení doma, takže je ideální pro ty, kterým se nechce chodit do posilovny. Může jít o příjemnou obměnu nebo náhradu činek.

Příklad cviku pro vytvarování a posílení nohou:

V lehu na zádech pokrčíme jednu nohu. Přes chodidlo druhé nohy přetáhneme gumový pás, jehož konce držíme u pasu. Bedra zůstávají na podložce, ramena jsou rozložena do stran, hlavu nezvedáme a brada směřuje k hrudníku. Nohu s výdechem napneme proti odporu gumy. Série cviku provádíme na jednu, posléze i na druhou nohu.

Příklad cviku pro posílení zad:

Stojíme s jednou nohou vykročenou vpřed. Záda jsou rovná, hlava v prodloužení páteře, břišní svaly zpevněné, pánev podsazená. Jednu ruku máme předpaženou (na stejné straně, jako je vykročená noha), druhou pokrčenou v lokti. V rukou držíme konce gumy. S výdechem zapažíme pokrčenou ruku, ramena stáhneme vzad a lopatky přitáhneme blíže k páteři. S nádechem se vrátíme do výchozí pozice a opakujeme na druhou stranu.

Comments

  1. By Simona

    Odpovědět

  2. By Simona

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>