Jak šokovat svalstvo
V případě, že se chcete podrobněji věnovat kondiční kulturistice, tak by vám neměl uniknout význam výrazu šokování svalstva. Naše tělo je velice chytrým organismem, a pokud chcete dobře vypadat a to ještě ve velmi krátkém časovém horizontu, tak ho musíte nejdříve pochopit. Tělo jako celek se podvědomě brání jakémukoliv nárůstu svalové hmoty. Tento efekt se děje z důvodu značného energetického úbytku, které musí tělo na vyrýsování svalstva vynaložit. Právě z těchto důvodů se organismus pokouší o zcela opačnou věc, než sami požadujete. Cílené posilování se tak stává velkým bojem s vlastním tělem. Vyhrát mohou jen ti nejtrpělivější a nejpečlivější. Proto musíme ze začátku čekat, než se na našem těle poukážou první známky změn. Ovšem jakmile se sval přinutí růst, jde všechno podstatně rychleji. Kámen úrazu přichází ve chvíli, kdy si organismus zvykne a svaly se ve svém rozvoji zastaví, v této chvíli musí nastoupit šoková terapie.
- Pokud plánujete dokonale vyrýsovanou postavu, tak honem rychle zapomeňte na to, že by vám k tomu měl vystačit jeden tréninkový plán na celý rok. Jde o běh na dlouhou trať, kde je důležité neustále kombinovat a hledat rafinovanější způsoby. Životnost tréninkového plánu je stanovena na dobu 8 týdnů, následně je nutné ho obměnit.
- Supersety jsou velice vhodné metody pro cílené šokování jednotlivých svalů. Nejčastějšími jsou tzv. supersérie, dvojsérie a trojsérie. Jde o velmi jednoduchou záležitost, kdy odcvičíte jakoukoliv cvik a bez pauzy ho zopakujete. Teprve až po té si odpočinete. Jde o šok, na který sval doposud nebyl zvyklý a tím se podporuje jeho růst. Využít můžete i osvědčeného způsobu, kdy namísto opakování stejného cviku zvolíte další v řadě.
- Pyramida je využívána pro specifické cviky jako je bench, dřepy a mrtvý tah. Zde se zcela jednoduše přidává váha a ubírá jednotlivé opakování v každé z následujících sérií. Postup je následující. Započnete na 12 opakování a do další série bez pauzy přidáte 25% z původní váhy, ovšem opakování uděláte už jen 8. Pokud to zvládnete, udělejte ještě 5 opakování a přidejte si 15% váhy z původní hodnoty. Poslední série pro odvážné má jen 2 opakování a dalších 10% váhy z původní hodnoty. Tato metoda je velice efektivní, ale hrozí u ní vyšší riziko poranění.
- Negativní opakování cviku je skvělou metodou pro pokročilejší cvičence, kde je zapotřebí sparingpartnera. Celá záležitost spočívá ve spouštění činky na bench k hrudi. Pro tentokrát si naložte více, než jste zvyklí a se zajištěním se vraťte do výchozí pozice.
- Pro úplné začátečníky zde máme také jednu cenou radu. Všechny výše uvedené metody jsou spíše pro pokročilé, a proto na samotný závěr vytáhneme i jeden způsob pro nováčky. Především nezapomeňte na pravidelnou obměnu cviků a tréninkového plánu. Jen tak přimějete svaly k růstu. Každá partie sebou přináší celý soubor cviků, nezůstávejte pouze u jednoho. Postačí i přehození pořadí jednotlivých úkonů. Snažte se stále své svaly překvapovat.