Jak správně posilovat
Posilování sebou přináší mnohá úskalí. Naprostý laik se bez řádné přípravy vrhá do velmi nebezpečné oblasti. Ne zřídka se stává, že po několika měsících vše vzdá, jelikož nevidí změnu, jakou očekával. Za vším stojí nedůslednost při přípravě i v průběhu posilování. Není umění se nadřít nebo ze sebe dokonce vypotit kůži, ale užít si to s minimálním vynaložením úsilí a přesto sklidit požadované ovoce.
Trénink
Nechte si sestavit odborný tréninkový plán na míru a držte se ho. Tuto službu nabízí každé lepší fitness centrum. Ke každému člověku se přistupuje individuálně a lze ho v průběhu posilování poupravovat, dle případných dohod.
Strava
Sestavení vhodného jídelníčku je nedílnou součástí každého začínajícího zájemce o kulturistiku. V tomto ohledu je to nekompromisní. Buďto se budete oddávat špekovým knedlíkům a zapíjet je pivem, nebo se konečně obrníte značnou odolností a budete chtít se sebou něco dělat. Správná životospráva a její důsledné dodržování stojí minimálně z poloviny za celkovým úspěchem vaší přeměny. Bílkoviny obsažené ve stravě by neměly překračovat více jak 2-3 gramů na 1 kilogram vaší váhy denně. U sacharidu je tento koeficient nastaven na 4 až 6 g na jeden kilogram váhy. Přísun potravin by měl být pestrý a střídmý. Není důležité, kolik toho zvládnete sníst, ale kolik toho dokážete strávit.
Odpočinek
Odpočinek je důležitější, než si možná myslíte. Je sice pravdou, že svalstvo je při zátěžovém cvičení stimulováno ke svému růstu, k tomu však dochází až v klidové fázi. Největší nárůst a formování svalstva dochází přes noc, kdy spíme. Proto se doporučuje chodit do posilovny v pravidelných intervalech, ovšem vždy s přestávkami.
Posilování by vás mělo především bavit. Především buďte trpěliví, jelikož prvních změn nedosáhnete po několika týdnech. Věřte, že čekání se v tomto případě vyplatí.