Jak správně sedět na židli a zbytečně si neškodit při práci na PC?
Snažíme se jíst zdravě, pravidelně cvičíme, ale pak přijdeme domů nebo do práce, „zbortíme“ se na židli, a pokud nevíme, jak správně sedět, svému tělu škodíme. Sezením u PC trávíme dnes mnoho času, a to nejen v práci, ale i doma. Proto není od věci znát určitá pravidla zdravějšího sezení a snažit se je dodržovat.

By: Martin Terber
Sed je nejčastější polohou při práci, odpočinku i cestování. Dlouhé sezení tělo jednostranně přetěžuje, způsobuje zvýšené napětí tkání, a vede k nepohodlí fyzickému i psychickému. To se odrazí na našem zdraví. K nejčastějším problémům pak patří bolesti hlavy a páteře, únava, chabé držení těla a snížení pracovní výkonnosti.
Dnes se dá koupit široké spektrum „zdravých“ židlí. I na nich ale můžeme sedět nesprávně. Kdo neví, jak na to, bude se hrbit i na drahé ergonomické židli. Vyvinuty byly i židle „dynamické“ pro dynamické sezení, které statické zatížení poněkud zmírňují, podobně jako sed na míči. Zároveň poskytují potřebnou oporu zádům a dolním končetinám. Do takové židle se určitě vyplatí investovat, zároveň je třeba mít na vědomí několik zásad zdravějšího sedu.
Židli volíme podle vykonávané práce i podle našich tělesných dispozic.
—Podívat se na výběr kancelářských židlí—

By: Kare_Products
Jak si židli správně nastavit?
- Sedněte si na židli hluboko, na celou plochu sedadla. Okraje sedadla vás nesmí tlačit do podkolenních jamek.
- Nohy rozkročte do šíře boků. V kolenou a kotnících si nastavte pravý úhel. To znamená, že kyčelní klouby jsou ve stejné úrovni jako kolena, nebo trochu výše. Chodidla se musí dotýkat země celou plochou. Úhel mezi sedákem a opěradlem nesmí být větší než 105°.
- Výborným pomocníkem je anatomicky vyklenutá bederní opěrka, která podpoří přirozené zakřivení páteře dopředu. Vytáhněte se směrem do výšky, aby se vám napřímila páteř a zvednul hrudník.
- Lokty držte u těla, uvolněte šíji a ramena. Ta musí zůstat uvolněná, i když položíte předloktí na předloketní opěrky. Zápěstí musí zůstat při práci ve středním postavení, k tomu jsou dobré opěrky pro zápěstí nejen na podložce k myši, ale i u klávesnice.
- Monitor i klávesnice musí být přímo před vámi. Výšku monitoru nastavíme tak, aby byl jeho vrchní okraj ve výši očí.
K nejčastějším špatným návykům patří hrbení se, předsunuté držení hlavy, překřižování nohou, podsouvání nohou pod židli, nebo sed s nohou přes nohu.
Pokud nesedíme správně, stojí to tělo více námahy a přetěžuje se. Následkem jsou nejen zdravotní problémy, ale i zvýšená únava.
Myslete na to, že je dobré se co nejčastěji ze židle zvednout a trochu se projít. Co můžete, vykonávejte ve stoje. Doporučuje se část pracovní doby strávit na gymnastickém míči. Pokud máte sedavé zaměstnání, snažte se ve volném čase sedět co nejméně.