Pitný režim při cvičení
Při sportu a cvičení je nezbytné správně pít. Kvůli pocení je potřeba udržovat dostatečnou hydrataci těla. Není to nic obtížného, ale musí se tomu věnovat jistá pozornost. Když pocítíme žízeň, je už pozdě a jsme dehydratovaní. Žízni musíme předcházet.
Jak správně pít?
Abychom se vyhnuli dehydrataci, stanovíme si určitý pitný režim. Půl hodinu před cvičením vypijeme sklenici vody. Během sportovní aktivity doplňujeme tekutiny po několika doušcích, pravidelně co 10 minut. Po cvičení už je možné napít se podle potřeby, aby sportovec doplnit potřebné tekutiny. Pokud toto dodržíme, vypijeme v souvislosti s tréninkem asi 1,5 litru vody. Dodržení pitného režimu při cvičení šetří srdce a cévní systém, svaly lépe reagují, snadněji se spalují tuky.
Tělo denně vyloučí 1,5 až 2 litry tekutiny, a to bez zvýšené zátěže. Doplnit bychom měli minimálně to, co vyloučíme. Tudíž při sportu jsou 2 litry tekutin denně málo.
Co pít při cvičení a po něm?
Vhodné nejsou slazené nápoje, obzvláště pokud je vaším cílem hubnout. Obsahují monosacharidy, tedy rychle vstřebatelné cukry, kterým byste se měli při hubnutí vyhýbat. Určitě tedy volte nápoje neslazené, nejlépe čistou vodu. Raději upřednostněte vodu neperlivou. Po napití se perlivé vody totiž uspokojíte rychleji pocit žízně, a pravděpodobně nedoplníte potřebný dostatek tekutin. Oxid uhličitý na sebe v těle také váže potřebný kyslík, který nám pak bude chybět. Při zvýšené námaze bychom se neměli vyhýbat vodě minerální, může dobře posoužit k doplnění cenný minerálů jako je hořčík, zinek a vápník, ale vždy by měla převažovat voda klasická.
Pokud nabíráte svalovou hmotu, můžete si občas dopřát slazené nápoje, ale umírněně, a spíše po cvičení než během něj, na doplnění energie. Nápoje s umělými sladidly se nedoporučují. Některé z nich jsou zdraví nebezpečné. Nápoje a potraviny s umělými sladidly v sobě nemají energii navíc z cukru, a lidem vyhovuje, že mají kontrolu nad příjmem kalorií. Vyrábějí se chemicky v laboratořích, nad některými se stále vedou spory. Snažte se jim raději vyhýbat. Energetické nápoje také nejsou vhodné. Jsou slazené cukrem (v horším případě umělými sladidly a nedodávají potřebnou energii), přidány do nich jsou látky pro zvýšení výkonu a pozornosti, především taurin a kofein. Určitě se jim vyhněte, pokud chcete zhubnout.
— Velký výběr sportovních nápojů —
Konzumace mléka při cvičení není úplně nevhodná. Bylo prokázáno, že to vede ke zvýšené tvorbě svalové hmoty a k hubnutí tělesného tuku. Mléko obsahuje bílkoviny, vápník, vitamíny a mléčný cukr. Je spíše potravinou než nápojem, obzvláště pokud to bereme z pohledu sportovce. Spíše nasytí, než uhasí žízeň. Mléko do vašeho jídelníčku určitě zařaďte, ale na uhašení žízně použijte jiný nápoj.
Speciální nápoje pro sport
Tyto nápoje, také nazývané iontové nápoje, se liší hustotou, obsahem aminokyselin, cukrů, minerálů a vitamínů. Zásadní je dodržení dávkování, abychom si naopak neuškodili. Každý druh je vhodný pro jiný typ aktivity. Vyhněte se jejich nadměrnému a nesprávnému použití.
Hypotonické nápoje
Mají nižší hustotu než krevní plasma, rychle se vstřebávají, slouží jako zdroj minerálních látek, a pro většinu sportovců jsou dostatečné. Typickou indikací pro jejich použití je vytrvalostní výkon v teplém prostředí. Vrcholovým sportovcům stačit ovšem nebudou.
Izotonické nápoje
Hustota je shodná s hustotou krevní plasmy. Jsou více koncentrované, hodí se pro kratší a intenzivní sportovní výkony s velkou ztrátou tekutin, dají se střídat s hypotonickými při vytrvalostních sportech. Jsou určeny hlavně pro vrcholové sportovce.
Hypertonické nápoje
Jejich hustota je vyšší než u krevní plasmy. Jejich použití přichází před krátkým a intenzivním výkonem, nebo později po sportu pro doplnění minerálů.