Zásady bezpečnosti při cvičení v posilovně

Posilovna je místem, kde si cílevědomě tvarujeme určité partie a zpevňujeme jejich konzistenci. Jde o přeměnu tukové části ve svalovou. I přes velké množství reklamních preparátů, zázračných pilulek, vibračních přístrojů a mnoho dalších záležitostí, které vás mají přes noc udělat přitažlivějšími, funguje jen jediná a to naše chuť s tím něco dělat. Posilování v domácím prostředí je sice příjemné, ale nevybičuje vás k maximálnímu výkonu. Navíc ve fitku získáte správné návyku při provádění jednotlivých cvičení. Na druhou stranu se pohybujete v prostředí, které může být za určitých okolností nebezpečné, a proto je dobré dodržovat určité zásady, kterým minimalizujete případná rizika nežádoucích vlivů.

  1. Před zahájením vlastního cvičení se řádně zahřejte a rozhýbejte všechny části těla. Bez této počáteční procedury si koledujete o natažení svalu.
  2. Především myslete na svou bezpečnost, v posilovně přistupujte ke každému stroji svědomitě a nechte se s ním podrobně seznámit. Pokud si to situace žádá, cvičte ve dvou kvůli jištění.
  3. Pokud jste se rozhodli cvičit s velkou činkou, nezapomeňte řádně zkontrolovat zajištění kotouče. I sebelepší kulturista se většinou netrefí s tlakem na činku tak, aby její poloha byla vodorovná.
  4. Velmi vhodným doplňkem je opasek. Člověk a jeho páteř není uzpůsobena pro zvedání těžkých břemen, proto je na místě se o ní náležitě starat a předcházet ošklivým zraněním. Nejvíce zatěžována je spodní část páteře. Buďte důslední a využívejte všech ochranných pomůcek.
  5. Jakmile dokončíte cvik, vždy odložte náčiní nebo stroj na své původní místo, popřípadě jej zajistěte. Myslete i na bezpečí ostatních návštěvníků a snažte se vytvářet odpovídající podmínky dle určitých nepsaných pravidel.
  6. V případě, že si nejste s čímkoliv jisti, zeptejte se majitele posilovny. Nestyďte se, mnohdy na tom závisí vaše zdraví. Dlouhodobě prováděný cvik se špatnou technikou se může odrazit na nejrůznějších deformacích.
  7. Nikdy se nesnažte ihned lámat rekordy. Závaží si přidávejte s ohledem na své schopnosti.
  8. Nezapomínejte na vhodné přiléhavé oblečení a správnou obuv. Nikdy by vám neměla být zima. Studenější sval je mnohem náchylnější na zranění.
  9. Určitě nepodceňujte teoretické studium. I zde platí pravidlo, že čím více toho víte, tím menší riziko zranění vám hrozí.
  10. Je vám více jak 30 let, máte dlouhodobě posedavé zaměstnání? Zajděte si před zahájením cvičení ke svému lékaři na klasickou prohlídku způsobilosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>