Zhubnout jízdou na kole nemusí být tak snadné, jak se zdá
Jezdíte na kole, ale nedaří se vám zhubnout tak, jak jste si představovali? Jak je to možné?
Jízda na kole nemusí být nutně efektivnější než chůze
Hodně lidí si myslí, že díky cyklistice spálí mnohem více kalorií, než během běhu nebo chůze. Vyberete-li si jízdu na kole místo rychlé chůze, za stejnou dobu pravděpodobně spálíte méně kalorií. Subjektivní pocit námahy ale může být jiný. O tom, kolik energie při cyklistice spálíte, rozhoduje doba jízdy, rychlost a samozřejmě i převýšení, které překonáte. Při provozování běhu nebo chůze k hubnutí většinou stačí několik kilometrů denně, u kola jsou to desítky kilometrů několikrát týdně.
Trocha čísel, která napoví více
Pokud půjdete rychlou chůzí hodinu do kopce, spálíte přibližně 4200 kJ. Za hodinu chůze po rovině rychlejším tempem 6 km/h spálíte přibližně 1200 kJ. Za hodinu jízdy na kole průměrnou rychlostí 9 km/h, což je pomalejší, ale pro hodně lidí zcela běžné tempo, spálíte jen okolo 1000 kJ. Aby byla jízda na kole efektivnější než chůze, musíte jet buďto rychlostí 15 km/h, nebo zvolit náročnější trasu s mírným stoupáním. Nevýhodou jízdy na kole je to, že pokud zrovna frčíte z kopce, nespálíte skoro nic, ale když jdete z kopce rychlou chůzí pěšky, pořád celkem slušně spalujete energii.
Jak začít spalovat tuky
Jízda na kole vás baví, a nechcete ji úplně vyměnit za jinou fyzickou aktivitu? Pak si budete muset pro viditelný efekt udělat na kolo čas alespoň 3 až 4x týdně. Nejvhodnější je rovina ve vyšším tempu, prokládaná mírným stoupáním. Dodržujte rychlost pokud možno 15 km/h nebo trochu vyšší. Nesmí být ale příliš vysoká, potom nebudete spalovat tuky, ale cukry. Důležité je udržet si tuto rychlost po co nejdelší dobu, abyste začali spalovat tuky. To se většinou začne dít po 20 až 30 minutách jízdy v takovém tempu. Ovšem to neplatí, pokud pojedete chvíli pomalu, z kopce se budete řítit rychle, a vaše průměrná rychlost bude 15 km/h. V takovém případě příliš kalorií nespálíte.
Najděte si tu správnou trasu
Dobré je najít si trasu, kterou budete dobře znát, budete vědět, kde si můžete dovolit zabrat, a budete moct delší dobu udržet konstantní rychlost. Klidně to může být trasa kratší, kterou si zajedete několikrát za sebou. Samozřejmě nedovolte, aby vás kvůli tomu přestala jízda na kole bavit. Není ani dobré, pokud je trasa příliš kopcovitá. Velká námaha do kopce vede spíše ke spalování cukrů. Lepší je mírnější, ale táhlé stoupání, prokládané rovinou. A v neposlední řadě, doplňte cyklistiku i dalšími fyzickými aktivitami, abyste nepřetěžovali jen některé svaly. Problémem cyklistiky mohou totiž být zkrácené podkolenní šlachy, přetěžování svalstva okolo krku, a opomíjené svalstvo hrudníku a břicha.